Priester Penne
U bent bezoeker 872926

Woord van de Pastoor

VASTENTIPS VAN PAUS LEO

In de eerste prefatie van de Veertigdagentijd staat heel mooi verwoord wat de Vastentijd voor ons, christenen, is: “Dit is een tijd van meer toeleg op het bidden en grotere aandacht voor de liefde tot de naaste, van grotere trouw aan de sacramenten, waarin we zijn herboren”.

Iedere Paus schrijft elk jaar een Vastenboodschap. Ook Paus Leo schreef een heel mooie Vastenboodschap en ik wil er in dit woordje twee puntjes uithalen als tips voor onze eigen vastentijd. Paus Leo XIV schrijft daar onder andere over het luisteren en over het ons onthouden om slecht te spreken over onze naasten. Ik raad u trouwens graag aan de hele brief van de Paus te lezen: Boodschap van de Heilige Vader Leo XIV voor vastentijd 2026

De Veertigdagentijd is “een tijd van meer toeleg op het bidden”. De Paus vraagt in zijn brief aandacht dat ons bidden ook luisteren is. Als ik aan mensen vraag wat bidden is, dan krijg ik meestal het antwoord: spreken met de Heer, dingen vragen, moeilijkheden voorleggen aan de Hemel. Dat is inderdaad bidden maar dan ontbreekt er wel iets belangrijk: luisteren. Wij zeggen in ons bidden dingen tot de Heer maar Hij wil ons ook dingen zeggen, Hij heeft ons soms heel wat te vertellen. Is mijn bidden ook luisteren wat Hij ons te zeggen heeft. Wij hebben dikwijls veel tegen de Heer te zeggen maar zeggen wij tegen de Heer ook dat we graag van Hem vernemen wat Hij ons te zeggen heeft. In mijn gebedstijden zeg ik dan ook tegen de Heer: “Heer, wat hebt Gij mij te zeggen” en maken we het dan stil en vernemen wij in ons hart wat Hij ons te zeggen heeft en soms kan dat wel eens iets anders zijn dan dat wij vragen en willen? Gebed is niet alleen God bevelen wat wij allemaal willen en verlangen en daarmee afgelopen. Ons bidden moet ook een openstaan zijn voor Gods Wil en Gods Woord. Als we in het evangelie lezen hoe Jezus bidt, dan is dat niet alleen dingen aan de Vader meedelen maar ook een luisteren naar de Vader en Zich stellen in de Wil van de Vader. Zo moet ook ons bidden zijn. Paus Leo schrijft: “Om deze innerlijke openheid voor luisteren te bevorderen, moeten we God toestaan ons te leren hoe we moeten luisteren zoals Hij dat doet.”

De Veertigdagentijd is een tijd “van grotere aandacht voor de liefde tot de naaste”. Paus Leo vraagt ons op onze woorden te letten als we over anderen spreken en zeker als die anderen er niet zelf bij zijn. We moeten letten op onze woorden waar we anderen kunnen mee kwetsen en zeker achter de rug van mensen kunnen we soms hard zijn en heel wat vertellen wat aangedikt is of de waarheid geen recht doet. Als ik ook soms zie wat mensen allemaal schrijven op sociale media en onze krantenartikels, dan is dat soms wel heel laag van niveau. Ik laat even Paus Leo aan het woord in zijn Vastenboodschap: “het onthouden van woorden die onze naaste beledigen en kwetsen. Laten we beginnen met het ontwapenen van onze taal, harde woorden en overhaaste oordelen vermijden, afzien van laster en slecht spreken over degenen die niet aanwezig zijn en zichzelf niet kunnen verdedigen. Laten we in plaats daarvan proberen onze woorden te meten en vriendelijkheid en respect te cultiveren in onze families, onder onze vrienden, op het werk, op sociale media, in politieke debatten, in de media en in christelijke gemeenschappen. Op deze manier zullen woorden van haat plaatsmaken voor woorden van hoop en vrede.”

Als we aan de slag gaan met die twee puntjes, dan zullen we met Pasen zeker gegroeid zijn in ons leerling van Jezus Christus. Zalige Veertigdagentijd op weg naar Pasen!

Gods Zegen, uw priester en Pastoor A. Penne
www.priesterpenne.be


Wilt u het Woord van de Pastoor voortaan in uw mailbox ontvangen? Klik hier.