Priester Penne
U bent bezoeker 578574

Woord van de Pastoor

Maart en de heilige Jozef

 

We beginnen deze week de maand maart. Het is een van de maanden waarvan de meeste katholieken nog weten dat het een maand is die een bijzondere toewijding heeft. De meeste katholieken weten nog dat de meimaand toegewijd is aan Moeder Maria en de junimaand toegewijd is aan het Heilig Hart van Jezus. De maand maart is vanouds toegewijd aan de heilige Jozef, de bruidegom van de heilige Maagd Maria en de voedstervader van onze Heer Jezus Christus.

Ik krijg wel eens de vraag waarom de maand maart toegewijd is aan de heilige Jozef. Er is niet echt een antwoord op. Op 19 maart gaan we het Hoogfeest vieren van de Heilige Jozef. Er zijn tradities die zeggen dat 19 maart de sterfdag van de Heilig Jozef is maar daar is geen bewijs voor, we weten niet wanneer de Heilige Jozef is overleden.  De Heilige Jozef komt een laatste keer in het evangelie voor in het tweede hoofdstuk van het Lucasevangelie. Daar wordt ons verteld dat de twaalfjarige Jezus in de tempel achterblijft. Maria zegt daar “Kind, hoe kon je ons dit aandoen? Wat waren je vader en ik ongerust toen we je kwijt waren.” (Lucas 2,48) Daarna wordt er in de Bijbel niets meer verteld over de Heilige Jozef. Men veronderstelt dus dat hij voor het begin van het openbaar leven van Jezus is overleden.

Waarom zou men dat feest van de Heilige Jozef dan in maart, op 19 maart gezet hebben? Men geeft wel eens de begrijpelijke uitleg: om de link te leggen met het Hoogfeest van 25 maart, de Aankondiging van de Heer, Maria Boodschap. In het evangelie van Matteüs krijgt de Heilige Jozef onmiddellijk zijn plaats. We lezen in hoofdstuk 1 verzen 18 en 19: “ “De herkomst van Jezus Christus was deze. Zijn moeder Maria was verloofd met Jozef, en voordat ze bij elkaar gingen wonen, bleek zij zwanger van de heilige Geest. Jozef, haar man, was een rechtvaardige. Omdat hij haar  niet in opspraak wilde brengen, kwam hij op de gedachte om in stilte van haar te scheiden.”

In al onze kerken geven we in de maand maart het beeld van de Heilige Jozef een ereplaats. Ik hoor zo van katholieken dat men in de maand maart in het persoonlijke geloofsleven ook aandacht geeft van de Heilige Jozef. Ik ken mensen die hun beeld van de Heilige Jozef op een zichtbare plaats zetten in huis en er bloemen bij zetten. Op sommige plaatsen in ons land – in Antwerpen en omgeving - viert men het Hoogfeest van 19 maart ook als Vaderdag en legt men dus de link van de Heilige Jozef en de eigen vaderfiguur. Ik ken mensen die in maart elke woensdag bijzonder bidden tot de Heilige Jozef want de woensdag is de bijzondere dag van de voedstervader van Jezus.

Laten we in deze maand maart toch bijzondere aandacht geven aan de Heilige Jozef, elk op onze eigen manier. Kijken wij in deze maand bijzonder naar de Heilige Jozef en vragen wij zijn voorspraak misschien met dit gebed: “Gedenk, O aller zuiverste bruidegom van de Heilige Maagd Maria, en mijn zeer beminde beschermer Heilige Jozef, dat het nooit gehoord is, dat iemand die Uw zorg afsmeekte, en Uw hulp inriep, ongetroost bleef. Aangemoedigd door dit vertrouwen , kom ik tot U, en beveel ik mij, met alle vurigheid van mijn geest bij U aan. Verwerp mijn bede niet, O voedstervader van de Heiland, maar aanvaard ze welwillend en beantwoordt ze, Amen.“

Gods Zegen, uw priester en pastoor A. Penne.
www.priesterpenne.be


Wilt u het Woord van de Pastoor voortaan in uw mailbox ontvangen? Klik hier.