Afgelopen juli werd de Heilige Familiekerk, de enige katholieke kerk in Gaza, gebombardeerd door Israël. Drie mensen werden gedood, tien gewond, onder andere de pastoor van de kerk. Toen ik beelden en foto’s van de geschonden kerk zag, viel me op dat het kruis op de kerk ongeschonden bleef. De pastoor van Gaza zag het ook en verwoordde het als volgt: "het witte stenen kruis, geplaatst op de Latijnse kerk in Gaza, bleef intact, stevig en standvastig en waakt over een lijdende en angstige gemeenschap. Dit was mijn eerste gedachte toen ik de beelden zag van de gevel van de parochiekerk in Gaza die door een raket werd getroffen.", Israel says it 'deeply regrets' strike on Catholic church in Gaza that killed 3 - ABC News
We zijn in de afgelopen tijd natuurlijk allemaal diep getroffen door de beelden uit Gaza. Een bijzonder beeld is dus dat kruis wat overeind bleef. Ik kan me voorstellen dat de christenen daar nu al dikwijls hebben gekeken naar dat kruis wat overeind bleef. Het mag de christenen daar in herinnering brengen dat lijden en dood niet het laatste woord hebben. Op het Kruis heeft Jezus Christus zonde en dood het laatste woord ontnomen. Dat is een mooie waarheid maar wanneer men in zo duistere omstandigheden als in Gaza moet leven, dan komt die boodschap zeker hoopvol en troostend aan. Zoals we in de eerste brief aan de Korintiërs lezen, hoofdstuk 1 vers 18: “De prediking van het kruis namelijk is een dwaasheid voor hen die verloren gaan, maar voor hen die gered worden, voor ons, is zij een goddelijke kracht”.
Toen ik dat bericht las, moest ik denken aan een oude afbeelding die mijn grootmoeder in haar huis in Nederhasselt had hangen. Het is een afbeelding van Jezus aan het kruis met daarbij de zin: “Gegroet, o Kruis, onze enige hoop”. Het is een afbeelding die veel mensen vroeger in hun huis hadden en waar men in veel gezinnen wellicht dikwijls naar heeft opgekeken. In elk mensenleven komen er moeilijke momenten, tegenslagen, ziekte, verlies, het sterven van dierbaren of de dreigende dood. Gelukkig als je als christen kunt opkijken naar het kruis en dan kunt bidden: “Gegroet, o Kruis, onze enige hoop”. Gelukkig als je in je gelovig hart dan kunt laten klinken dat al die moeilijke dingen uiteindelijk niet het laatste woord zullen hebben. Op het kruis heeft Jezus Christus Zijn Bloed vergoten om ons, mensen, te bevrijden van de slavernij van zonde en dood. Door wat er gebeurde op het kruis hebben we eeuwig leven en is zonde en dood het laatste woord ontnomen. In diezelfde eerste brief aan de Korintiërs, hoofdstuk 1 kunnen we nog lezen: “Maar wij verkondigen een gekruisigde Christus, voor Joden een aanstoot, voor heidenen een dwaasheid; maar voor hen die geroepen zijn, Joden zowel als Grieken, is die Christus Gods kracht en Gods Wijsheid”.
Niet voor niets hangen christenen in hun huizen vanouds een kruisbeeld waar men kan naar opkijken en kunnen bidden: “Gegroet, o Kruis, onze enige hoop”.
Gods Zegen, uw priester en Pastoor A. Penne
www.priesterpenne.be
Wilt u het Woord van de Pastoor voortaan in uw mailbox ontvangen? Klik hier.